mora MORA İSVEÇ AV BIÇAKLARI
morakniv
bicak1
fabrika
sertifika

 

1891'den bu güne...

Hakiki İsveç çeliği...

"Geleneğe sırtımızı dayadık, geleceğe bakıyoruz.

"İsveç'in Mora Beldesi'ne bağlı Östnor köyünde bir asırdan uzun zamandır bıçak üretilir. Bıçak imalatı evvelce, tecrübelerini nesilden nesile aktaran zanaatkarlar tarafından, evlerde yürütülürdü.

"Bu gün bu imalat tek çatı altında yürütülse de, fabrikamızda çalışan her işçinin ailesinin geçmişinde bıçak üretiminin hayati bir yer aldığı dönemler vardır.

"Biz, bu gün de, geçmişteki aynı üretim bilinci ile üretiyoruz. Zanaatkarlığı modern teknolojiye aktarmak için akılcı yöntemler kullanıyoruz. Tek fark, bizim en son teknolojik gelişmeleri kullanıyor olmamızdır.

"Başarımızın önemli nedenlerinden birisi profesyonellerle yakın iş birliği yapıyor olmamız. Onlara danışarak yeni fikirler geliştiriyor ve bu fikirleri pazarda talep gören konseptlere dönüştürüyoruz.

"Frosts Knivfabrik, Frost-Erik Ersson tarafından Mora'da 1891 yılında kuruldu. İş adamı Krång-Johan Eriksson ve Lok-Anders Mattsson 1912 yılında bıçak üretimi yapmak üzere Eriksson & Mattssons Knivfabrik firmasını kurdular. Bu firma daha sonra KJ Eriksson AB adını aldı. KJ Eriksson AB 2005 senesinde Frosts Knivfabrik firmasını satın aldı ve adını Mora of Sweden AB olarak değiştirdi.

"Mora of Sweden 2005 yılında  Frosts Knivfabrik ile KJ Eriksson'un birleşmesi ile kuruldu. Bu isim, ürünlerimiz, Mora Beldesi ve onun İsveç kökeni arasındaki önemli bağı işaret eder. Bir Mora bıçağı, daima ve mutlaka İsveç Mora'da yapılmış bir bıçaktır. Firma günümüzde de bir aile işletmesidir ve dünyanın her tarafına ihrac edilen bıçaklar ve buz delgileri imal eder."

  • İsveç tasarımı
  • İsveç mühendisliği
  • İsveç çeliği
  • İsveç malı
  • “Mora of Sweden”
 

topQ
TopQ Allround
- paslanmaz çelik

kod: 11999

highQcarbon
HighQ Allround

- karbon çeliği

kod: 11675

highQcarbon
HighQ Allround

- paslanmaz çelik

kod: 11672

highQrobust

HighQ Robust
- karbon çeliği

kod: 10315

Q546
Q546 Allround

- paslanmaz çelik

kod: 11480

 

Mora bıçaklarında kullanılan çeliklerin özellikleri:

- Paslanmaz çelik
Paslanmaz çelik namlulu bıçaklar, sertleştirilebilir paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Kullanılan çelik, İsveç imalatı 12C27 çeliğidir ve HRC57-58 derecesinde sertleştirilmiştir. Bu çelik yüksek mukavemetli, uzun ömürlü ve paslanmaya karşı dayanıklı bir bıçak çeliğidir.

- Karbon çeliği
Karbon çeliği namlulu bıçaklar, HRC 59-60 derecesinde sertleştirilebilir, yüksek karbonlu çelikten üretilmiştir. Bu çelik, en düşük fiyata, en yüksek keskinlik derecesini sağlarlar. Karbon çeliğinden imal edilmiş bıçak namluları bir süre kullanımdan sonra mat gri bir renk alır. Ancak bu renk değişimi çeliğin kalitesini etkilemez. Tam tersine, paslanmaya karşı bir nebze dayanıklılık sağlar. Karbon çeliğinden imal edilmiş bıçaklar yağlanarak saklanmalıdır.